Několik desítek let rostly paneláky jak houby po dešti, a to nejen u nás v České republice, aby tak byla uspokojena tíživá situace v oblasti bydlení. Stavby probíhaly rychle, panely zhotovené ze železobetonu připomínaly tak trochu stavebnici. Bydlení vznikala sice rychle, ale o nějaké výrazné kvalitě či komfortu se vůbec mluvit nedalo. A tak dříve či později majitelé zjišťovali různé chyby a nedostatky, které se svépomocí snažili napravit. Nic ale nevydrží věčně, a tak s postupem let a dennodenním užíváním dochází k tomu, že přijde chvíle, kdy je nutné vyměnit např. rozvody nebo elektroinstalaci. Dokonce možná uvažujete i o tom, že by bylo dobré provést kompletní rekonstrukci celého bytového jádra a dát tak vzniknout modernímu a kvalitnímu bydlení.
Důkladná rekonstrukce by měla být, jak se říká, od podlahy, tedy i z venkovní části, což zahrnuje okna, dveře, fasádu, samozřejmě i její zateplení, novou střechu apod. To jsou úpravy týkající se celého domu.
Pokud se týká bytu samotného, je pouze na majitelích, jak dalece tento chtějí upravit a také záleží na jejich finančních možnostech, zda mají našetřeno dostatek vlastních finančních prostředků nebo sáhnou po nabídce některé z bank a využijí tak úvěr na modernizaci, hypotéku či možnost překlenovací úvěru ze stavebního spoření.
Co se týká samotného jádra bytu, při jeho rekonstrukci je dobré vyměnit i rozvody, upravit zdi, parkety či lina už také mají své nejlepší roky za sebou, doporučuje se kročejová izolace. Pokud nebudete při úpravách sahat do nosných konstrukcí, obejdete se bez povolení od stavebního úřadu. Pokud to máte v plánu, budete si muset zajistit kromě povolení hlavně projekt a vyjádření statika. Jestliže uvažujete o zrušení příček, záleží na tom, zda jsou zděné nebo součástí panelu.
Prostě je toho hodně, co rekonstrukce či modernizace obnáší, ale věřte, že pokud se obrníte trpělivostí, výsledek určitě bude stát za to.