Relaxační hudba


Povím vám, že bez elektra se opravdu těžko žije. Kdyby to bylo na mě, tak já bych doma elektro měla asi nonstop zapnuté. Například mi televize pokaždé, když ráno vstanu, když mě vzbudí budík, tak si ihned zapnu televizi a potom si jdu dělat kávu. I když se na tu televizi vůbec nekoukám a spíše na mobilním telefonu projíždím emaily nebo také sociální sítě, tak jednoznačně tu televizi musím mít zapnutou. Mám to jako kulisu. Jednoznačně, kdybych vstala a bylo by doma úplné ticho, tak bych se asi zbláznila. Musím vždycky něco mít, kolikrát třeba, i když jdu do obchodu, tak ani televizi nevypínám a nechám ji normálně běžet.

Mám ráda relaxační hudbu.

Televizi vlastně vypínám jenom když jdu spát. A stejně i když usínám, tak musím si na notebooku pustit nějakou relaxační uspávací hudbu. Takové ty zen hudby. A určitě nejsem jediná, kdo také takhle usíná. Například jedna moje babička říká, že ona vždycky při spaní musí mít absolutní tmu a také absolutní ticho. Jenomže já, když mám někde v ložnici třeba absolutní ticho, tak slyším spíš nějaké hučení a takový šum a pískání v uších. Jednoznačně bohužel nemohu spát v úplném tichu A když jsem měla partnera, tak mému partnerovi vadilo ze začátku, že jsem usínala právě při nějakém bílém šumu anebo jiné relaxační zen hudbě.

Housle a piáno miluji.

Nakonec to dopadlo tak, že asi po dvou měsících se se mnou rozešel, protože on by nemohl spát při nějaké hudbě. Jenomže ta hudba byla taková úplně tichá, relaxační, tlumená a tak podobně. Byla u toho i krásná melodie, mě se tohle líbilo. Byla třeba u toho melodie piana. Myslím si, že existuje i technika anebo takové elektro, které právě je speciální pro usínání. Klidně si můžete vzít i nějakou hračku, která má dětské vibrace a dětské melodie. Já si myslím, že je hodně lidí, kteří usínají takhle při něčem, co je relaxační anebo co je baví. A to hlavně, když je to uklidňuje a lépe u toho spí. 

Elektrokoloběžka

Já si již nedokážu představit život bez elektro věcí. Já jsem si před rokem pořídila například elektrokoloběžku. A musím říct, že je to ta nejlepší věc, co jsem si za poslední rok pořídila. Je opravdu moc skvělá v tom, že se nemusím již spoléhat na žádný autobus a můžu vlastně kdykoliv jet tam, kam právě potřebuji. Je super, že si můžu zajet na nákup, kdy chci a taky můžu jezdit na elektrokoloběžce na různé menší výlety. Tato moje elektrokoloběžka má dojezd padesát kilometrů, takže je to vážně skvělé. Navíc ta moje koloběžka je hodně velká, takže se tam krásně vejdu se synem a můžeme jezdit ve dvou.

Elektro pohon může mít už cokoliv

Když je krásné počasí, tak jezdíme za dědou na chatu. Má ji vzdálenou asi deset kilometrů a tam naše koloběžka krásně a v pohodě dojede. Jen mě štve, že jsem ji už měla dvakrát píchlou. To mě vždy dokáže pěkně rozzuřit. Jednou se mi to stalo, když jsem jela na stadion sledovat bratrův fotbal. A koloběžka se mi píchla asi v půlce cesty. Samozřejmě, že ji tam nemůžu nechat ležet jen tak, tak jsem ji musela tahat sebou. A bylo to asi ještě pět kilometrů, musela jsem ji teda táhnout a šlo to docela těžko. Jak byla píchlá, tak se těžce táhla za sebou. Byla jsem z toho dost smutná a naštvaná, protože jen díky tomu jsem nestihla bratrův fotbalový zápas. Viděla jsem jen posledních deset minut. Alespoň jsem byla ale ráda, že bratrův tým fotbal vyhrál, takže alespoň jsem měla radost z tohoto štěstí. Bratr byl rád, že jsem nakonec dorazila, ale stejně zevnitř jsem cítila, že se zlobí. Jenže tak úplně jsem až to nemohla.

Dobíjení energie u auta

A ještě musím zmínit, jak je skvělý si pořídit elektro alarm na koloběžku. Já si ho taky pořídila a jsem s ním opravdu moc spokojená. Jakmile ho aktivuji, tak stačí, aby se někdo koloběžky dotknul a ta hned značně pípat, a to dost nahlas. Pípá celou minutu, pak přestane, takže je to opravdu síla. Funguje to vlastně jako klíčky od auta. Máte u sebe krabičku s čudlíky a tím tak zapínáte a vypínáte alarm. Sice mám ještě klasický zámek, ale rychlejší je opravdu ten alarm. Zámek používám, když jdu na delší dobu od elektrokoloběžky. 

Stejnosměrné elektromotory (nejen) v průmyslu

Elektromotory jsou jednou z částí elektrického pohonu. Uvádí dané pracovní mechanismy do pohybu díky elektrické energii získávané ze silových účinků magnetického pole. Mění tedy energii elektromagnetickou v mechanickou. Pohony tohoto typu se skládají z elektrických motorů a měničů elektrické energie. Dále mají spojku a převodovku. K řízení se pak používají řídicí systémy, senzory, regulátory a převodníky.
Konstrukce motorů a jejich statické i dynamické vlastnosti se stanovují dle napájecího napětí. Elektrické motory se rozdělují na základě různých hledisek, a to nejčastěji právě podle napájecího napětí na stejnosměrné a střídavé. Každý takový motor je pak určen pro speciální účely jim typické.
Starý elektromotor

Stejnosměrné elektrické motory

Tyto motory mají vnější a vnitřní magnetické pole. Vnitřní obsahuje smyčku, kde protéká elektrický proud. Tím je indukováno magnetické pole souhlasného směru, jako má vnější pole. Na smyčku působí moment, který má snahu ji překlopit, aby magnetická pole měla opačnou orientaci. To totiž snižuje energii celé soustavě. K obracení orientace magnetických polí do stejného směru slouží komutátor s uhlíkovými kartáčky.
Magnetické pole se budí buď cívkou, která je napájena stejnosměrným proudem z přídavného zdroje, nebo cívkou, kterou protéká proud napájecí motor. Pro vybuzení magnetického pole je rovněž možné využít stálý magnet. Buzení existuje sériové, paralelní nebo smíšené. Na tom závisí rozdělení těchto motorů s buzením nezávislým na zátěži, závislým na zatížení a smíšeným.

Výhody

Mezi výhody patří jejich snadné řízení pouhou změnou budícího napětí a lineární závislost otáčky – budící napětí.
Motor s čerpadlem

Nevýhody

Nevýhody tvoří nutnost údržby a odprašování komutátorových kartáčků, mnohdy velké rozměry a relativní konstrukční náročnost.

Závěrem

S příchodem elektřiny a postupné elektrifikace se elektromotory dostávaly postupně ke slovu až do té míry, že v současnosti je lze nalézt téměř všude. Jejich výkony jsou rozprostřeny v širokém spektru, a to od zlomků wattů až po stovky megawattů.