Co se týče ekologického stravování, nakupování a obecně chování k přírodě, má většina lidí asi jasno – co ale dělat, když byste přírodě chtěli ulehčit i v tom, co nosíte za oblečení? Jak vybavit svůj šatník, aby byl co nejšetrnější k přírodě a zároveň Vám to slušelo? To vše a mnohem více Vám poradíme v následujícím článku.
V první řadě je třeba si ujasnit, co to vlastně ten ekologický šatník představuje. V našem pojetí je to šatník /případně i botník/, který obsahuje co nejméně možných kousků, které se však mezi sebou dají skvěle kombinovat, a tak i s málo věcmi dokážete vykouzlit několik různých zajímavých outfitů. Co se jednotlivých kousků oblečení týče, tak ty by měly být samozřejmě co nejvíce přírodní a recyklovatelné.
A jak tedy s ekologickým šatníkem začít? Nejdříve byste si měli ujasnit, které barvy ve svém šatníku chcete a které ne – můžete je volit dle toho, v jakých barvách se dle své intuice cítíte nejlépe a nejatraktivněji, případně si ale můžete udělat test na to, který sezónní typ jste /jaro, léto, podzim, zima/ a dle toho přizpůsobit barevnost své garderóby. Ideální by ovšem bylo, kdyby se ve Vaše šatníku vyskytovalo pár „základních“ barev /např. černá, šedá, bílá, hnědá, béžová/, které byste doplňovali jinými barvami, které by k těm „základním“ ladily.
Dále je také užitečné ujasnit si svůj vlastní styl – nemusí být vysloveně vyhraněný, ale měli byste aspoň zhruba vědět, co chcete svým oblékáním vyjádřit. Tím, že si ujasníte svůj styl, budete u nakupování lépe vědět, po čem sáhnout, co se Vám bude do šatníku hodit více a co bude nejlépe kombinovatelné s ostatními věcmi.
Co je nutné určitě ještě zmínit, je materiál, ze kterého je oblečení zhotoveno – v rámci co nejekologičtějšího šatníku doporučujeme přírodní vlákna. Taková je kupříkladu bavlna, len a konopí. Přírodní je také sice ovčí vlna, vlna z lamy, vlna z alpaky a kašmír, tyto látky však nemusí vyhovovat kupříkladu veganům, protože při jejich výrobě jsou zapotřebí produkty ze zvířat.