Nebudu zde rozebírat rozdíly mezi notebookem a stolním počítačem. To je na samostatný článek. Budu vycházet z toho, že prostě chcete notebook. Jenže který? A za kolik? Před touto otázkou nyní stojíte, a já se pokusím trošičku napomoci vašemu rozhodování. Pro jednoduchost a názornost si představíme tři kategorie spotřebitele. Sám si určete, kam se zařadíte.
1. Nenáročný uživatel (napíše pár dopisů měsíčně, občas se podívá na internet.
2. Průměrný uživatel (píše hodně, sleduje filmy, občas si zahraje středně náročnou hru, na internetu brouzdá hodně)
3. Hráč (potřebuje hrát hry náročné na grafiku, sleduje filmy v nejvyšším rozlišení, na internetu je stále)
Tak za prvé si musíte uvědomit to nejdůležitější. Totiž to, k čemu chcete notebook používat. Pokud napíšete pár dopisů měsíčně, nebo míníte dělat z větší části jen kancelářskou práci, stačí vám ten z té nejslabší kategorie, co se týče všech komponent uvnitř. Vy přece nepotřebujete nejnovější a nejrychlejší chip, nebo ještě navíc s grafickým zvlášť. Toto je určeno jiným lidem, jak později seznáme. Vy tedy sáhnete po té lacinější kategorii, dokonce si troufnu říci, že pokud nechcete nový stroj, možno provést koupi i v bazaru. Za těch pár peněz je to jedno. Zvažte však, že vám tam nedají plnohodnotnou dvouletou záruku.
Ale pokud jste člověk z opačného extrému, tedy náruživý hráč zvaný „pařan“, tak musíte jít na konec řetězu, co se týče rychlosti chipu a grafiky. Hráč je již v počítačích zběhlý, a tak ví, že vrcholný výkon v tomto oboru podávají spíše stolní, klasické PC. On tedy, pokud chce hrát i na cestách nebo mimo domov, musí sáhnout po tom „nejvymakanějším“ notesu, ale také nejdražším. Ten do bazaru jistě nepůjde. Ani by to asi nemělo cenu.
A nyní si vezmeme kategorii prostřední, tedy tu nejvíce zastoupenou. Vy hodně píšete, a při tom chcete i poslouchat hudbu. Dost často se chcete dívat na filmy, ale nemusíte je zrovna v HD. A když chcete na chvíli relaxovat, pustíte si nějakou hru, která není z nejnovějších. Ani zde bych asi nedoporučil bazarové zboží. Pokud znáte a věříte prodejci „repasovaných“ PC, pak věc řádně uvažte, a nakupte tam. Zásadně bych nekupoval notebook přes internet a doručovací služby, pokud prodejce nemá blízko kamennou prodejnu. Proč? Protože se vám může stát cokoli, a vyřizovat záruku je pak veliký, někdy i nemožný problém. Proto je zde na místě návštěva ověřeného kamenného obchodu. Prodavač vám jistě poradí.