Pampeliška pro radost i pro zdraví
Kdo by neznal svítivě žluté hlavičky pampelišek, které vesele vykukují ze svěžích jarních trávníků. Roste po celém území naší republiky na polích, lukách, trávnicích, ale i podél cest. Mnoho děvčat často rádo pletlo věnečky z těchto zlatavých krásek. Buď se jimi zdobila děvčata, nebo je věnovala svým chlapcům. I děti rády trhají pampelišky a věnují je svým maminkám jako malou pozornost do váziček. A když pampelišky dozrají, mají děti ještě o to víc zábavy. Foukání do pampeliškových chmýříček a vypouštění tzv. „parašutistů“ je oblíbená kratochvíle i nejednoho dospělého.
Ovšem například takoví zahrádkáři pampelišky zrovna dvakrát nevelebí. Jejich trsy se často usazují na pěstěných trávnicích a jsou tak pro zahradníky nechtěný plevel. Jinak je to ovšem ceněná a vyhledávaná rostlina. Také ji jistě znáte pod jménem smetanka lékařská. Rostlina se dá zpracovat prakticky celá, od kořene, přes listy až po květy. Sirup z pampelišek https://eshop.koldokol.cz/pampeliskove/ se vyrábí z květů a s trochou šikovnosti si ho lze připravit i doma. Pampelišky mají příznivý vliv na naše zdraví. Jejich využití v lékařství je známo od pradávna. Šťáva z pampelišek se v minulosti používala proti pihám a žlutým skvrnám na kůži. Léčily se s ní také záněty očí. Pomáhá proti chronické únavě a dokonce i proti degradaci kostí a chrupavek. Vhodná je také pro diabetiky, neboť obsahuje důležitý inulin.
Z mladých pampeliškových listů je možné udělat chutný salát, který je bohatý na vitamín C. Smetanka lékařská je také často obsažena v různých směsích bylinkových čajů, neboť příznivě působí při chorobách žlučníku a cukrovce. Rovněž napomáhá podporovat správné trávení. Zajímavostí je, že její kořen má proměnlivý obsah inulinu. Zatímco na jaře obsahuje asi 2% této látky, na podzim může její kořen obsahovat až 40% této důležité látky.