Jak vlastně vzniká pivo v pivovaru? Vaření piva v pivovaru je celkem složitý a zdlouhavý proces, záleží také na typu pivovaru, většinou má každý svou vlastní recepturu, proces prochází od navezení sladu, který se musí nechat odležet, přes tzv. vystírání, což je míchání sladu s vodou, dále přichází na řadu rmutování (při tom dochází ke štěpení polysacharidů), následuje zcezování, chmelovar, zchlazování až po kvašení, dozrávání (ležáky dozrávají až 60 dnů), ještě se musí přefiltrovat, až potom se stáčí a rozváží.
Takhle je postup popsán zjednodušeně, každá procedura nějakou dobu trvá a vyžaduje přísné nejen hygienické podmínky, ale na tohle jistě žádný spotřebitel, který si pivo koupí, při jeho konzumaci ani nepomyslí.
Co si ale takhle zkusit uvařit pivo doma? Pokud máte rodinný dům, chatu nebo chalupu (protože trochu prostoru k tomu budete potřebovat), podle lidí, kteří to zkusili, nebo si ho doma vaří pravidelně, na tom nic složitého není.
Co všechno budete potřebovat:
– ze surovin potřebujete slad, sušené nebo granulované chmelové šišky a pivovarské kvasnice, pokud si teď řeknete, kde se asi tak dají tyhle suroviny sehnat – právě v pivovaru, samozřejmě, že Vám je asi neprodají ve velkém množství, ale v menším to nebývá problém
– potřebujete k tomu dále kvalitní vodu, ideální je studniční, ale nevadí ani voda z kohoutku, pokud je kvalitní
– dostáváme se k nádobám, budete potřebovat velký hrnec a ještě několik větších nádob (na manipulaci s meziprodukty), hadici na stáčení, na vaření Vám postačí klasický sporák, dlouhou vařečku (nesmí být kovová), a důležitý je teploměr, který dokáže opravdu přesně měřit do 100 stupňů Celsia
Potom Vám již nic nebrání vyhledat si patřičný recept – je jich v tisku, a hlavně na internetu velká spousta, takže rozhodnutí, který si vyberete, je na Vás a pustit se do domácího vaření piva, z lidí, kteří ho už doma vařit zkusili, nebo stále vaří, Vám většina potvrdí, že se jim domácí pivo povedlo již napoprvé, a od té doby vaří už jen podle stejného postupu.